Projekt BIOEUPARKS se izvaja pod okriljem programa IEE (Intelligent Energy – Europe) v okviru prioritete lesna biomasa. Poslanstvo projekta je organizirati oziroma povečati lokalne biomasne verige iz gozdov s trajnostnim gospodarjenjem ter iz kmetijskih ostankov do končnih porabnikov v petih evropskih naravnih parkih.
Projekt podpira kratke, lokalne verige ter proizvodnjo energije manjšega obsega. Cilji in poslanstvo projekta se bodo dosegli s pristopom, ki predvideva sonačrtovanje in sooblikovanje s ključnimi lokalnimi akterji.
V ta namen bodo organizirana številna srečanja, okrogle mize in individualni razgovori, katerih namen bo preseči morebitne ovire in konflikte med posameznimi akterji.
Projekt bo v nadaljevanju prispeval tudi k temu, da bodo upravljavci zavarovanih območij pridobili določene izkušnje pri trajnostni rabi biomase znotraj zavarovanih območij.
V času trajanja projekta bo v petih evropskih parkih razvita metodologija, ki bo pomagala pri osnovanju, upravljanju in umeščanju lokalnih biomasnih verig. Projekt bo tako prispeval k:
- trajnostnemu upravljanju okolja – kako rabiti biomaso za proizvodnjo energije v zavarovanih območjih, da le to ne bi negativno vplivalo na okolje in prebivalce zavarovanih območij;
- povezovanju in delu z domačini – vključevanje različnih deležnikov v projekt je zagotovilo za transparentno in dolgoročno sodelovanje z vsemi ključnimi akterji pri projektu;
- dolgoročnim ugodnim učinkom – biomasne proizvodne verige bodo delovale tudi po zaključku projekta in sicer v danih socialnih, gospodarskih in ekonomskih razmerah;
- k povečanju gospodarske aktivnosti v lokalnem okolju.
Trajanje projekta in glavne faze
Aktivnosti projekta so razdeljene v štiri glavne faze, ki skupaj trajajo 36 mesecev oziroma 3 leta.
- Prva faza zadeva lokalne skupnosti in sicer s ciljem seznaniti vse prebivalce z nalogami in cilji projekta.
- Druga faza predstavlja jedro projekta in sicer gre za vzpostavitev lokalne biomasne verige v zavarovanih območjih vključenih v projekt.
- Tretja faza je zadolžena za izvajanje tehnične vsebine projekta skozi izvajanje različnih akcij in za prenašanje izkušenj med posameznimi partnerji.
- Četrta faza skrbi za oglaševanje projekta v času trajanja le tega.
Kdo so ciljne skupine projekta in njihova vloga?
- Upravljavci zavarovanih območij – s pomočjo načrta upravljanja, programa dela in v okviru zakonodaje pripravljajo načrtovane posege za pridobivanje biomase v zavarovanem območju.
- Domačini –predstavljajo interes lokalne skupnosti, ki je, da njeni prebivalci živijo v čistem, zdravem okolju, ki teži k trajnostnemu razvoju.
- Splošna javnost - interes projekta je v sprožanju širše razprave o energetskih in okoljski bodočnosti Evrope skozi širjenje informacij.
Kdo so ključni akterji projekta in njihova vloga?
- Naravni parki in lokalne oblasti – so strogo povezani z upravljanjem določenega območja z različnimi vlogami in odgovornostmi.
- Lokalni gospodarstveniki – svoj interes zagotavljajo v okviru predstavniških teles, so pomembni sogovorniki pri upravljanju lokalne skupnosti in bodo imeli ključno vlogo pri delovanju v projektu
- Lokalne skupnosti– skrbijo za skupne interese povezane s projektom in sicer tako, da skrbijo, da bodo prebivalci živeli v zdravem, varnem in k trajnostno naravnanem razvoju okolja.
Kateri so pričakovani rezultati projekta?
- 197.626,05 ton lesne biomase proizvedeno na leto
- 50.394, 64 kWhel/leto iz kogeneracij, 459.480,57 kWhth/leto proizvedene toplotne energije
- 330 vodilnih delavcev parkov in strokovnjakov usposobljenih
- 100 udeležencev na zaključni konferenci
- Najmanj 100 parkov bomo obvestili o projektu in naših dosežkih
- 360 predstavnikov lokalnih skupnosti bo vključenih v delavnice, z informacijami bomo dosegli več kot 5000 zainteresiranih posameznikov, skupno bomo dosegli več kot 7500 ljudi, če upoštevamo še države, ki niso neposredno vključene v projekt.
Air Jordan Sneaker